Huśtawka to jedna z ulubionych zabaw dzieci, która znajduje się na każdym placu zabaw. Jakie są ich rodzaje i które są dla dzieci najbezpieczniejsze? 

Huśtawki w zależności od materiału

Bezpieczna huśtawka to taka, która wykonana jest z odpowiednio mocnego materiału. Może być wykonana zarówno z plastiku, drewna, jak i metalu. Niektóre plastikowe huśtawki są niestety mało wytrzymałe i mogą pękać przy większym ciężarze. Również drewno może z czasem przegnić, dlatego musimy postarać się o odpowiednią konserwację. Najbardziej wytrzymałe wydają się huśtawki domowe z metalu, które wystarczają nam na kilka długich lat. Musimy jednak pamiętać o korozji, dlatego najlepiej, gdy pokrywamy powierzchnię specjalną warstwą ochronną.

Huśtawki w zależności od siedziska

Im huśtawka bardziej zabezpiecza przed upadkiem, tym spokojniejsza głowa rodzica. Typ siedziska jest mocno uzależniony od wieku dziecka. Na samym początku najlepiej, gdy dziecko zabezpieczamy odpowiednimi barierkami po bokach. Jest to tak zwana huśtawka kubełkowa. Gdy dziecko nauczy się poprawnie huśtać to możemy stopniowo usuwać barierki.

Huśtawka domowa dla dzieci może przybrać też formę okrągłego gniazda. Jest ono znacznie wygodniejsze od zwykłej podłużnej deski umieszczonej na dwóch sznurkach. Dorosłe dzieci lubią jednak te ostatnie, głównie dzięki możliwości mocnego rozpędzenia się. Istnieją też specjalne huśtawki modułowe, które łączą kilka rodzajów huśtawek jednocześnie. Dzięki możliwości ściągania zabezpieczeń będzie użyteczne zarówno w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym.

Świetną alternatywą huśtawki jest hamak brazylijski, który równie dobrze pasuje do ogrodu, na balkon jak i do pokoju dziecięcego.