Huśtawki dla dzieci podstawowym wyposażeniem placów zabaw i parkowych skwerów. Żaden maluch nie przejdzie obok nich obojętnie. W związku z tym, jeśli tylko jest taka możliwość, warto zainstalować huśtawkę dla dziecka w przydomowym ogrodzie.

Dlaczego huśtawka jest dobrym pomysłem?

Dzieci uwielbiają być bujane i kołysane od urodzenia. Były kołysane przez kilka miesięcy w brzuchu mamy, następnie w kochający ramionach rodziców, w kołyskach, wózkach i bujaczkach. W pewnym momencie wyrastają, stają się bardziej samodzielne, ale miłość do bujania pozostaje. Wtedy świetnym pomysłem jest zaproponowanie dziecku huśtawki. Można ją zamontować zarówno w domu jak i na zewnątrz ( np. na tarasie czy w ogrodzie). Jednak, gdy tylko jest taka możliwość, postawny na huśtawkę w ogrodzie. Dlaczego? Przede wszystkim starajmy się zachęcać dziecko do aktywności na świeżym powietrzu. Huśtawka zamontowana w ogrodzie pozwoli dziecku spożytkować nadmiar energii. Jednocześnie maluch wspaniale się dotleni i… zmęczy, mamy więc sporą szansę na to, że zaśnie szybciej i będzie spał spokojniej. Warto też wspomnieć, że huśtawka jako zabawka jest stosunkowo bezpieczna – oczywiście jeśli dobierzemy rodzaj huśtawki do wieku malucha.

Jaką huśtawkę do ogrodu wybrać?

  • huśtawka drewniana – świetnie wkomponuje się wizualnie. Najczęściej ma postać drewnianej deseczki lub huśtawki kubełkowej zrobionej z okrągłych szczebelków – na sznurkach lub łańcuchach;
  • huśtawka metalowa – dobra propozycja dla dzieci, które wcześniej nie miały zbyt wielu doświadczeń z huśtawkami. Metalowy stelaż w połączeniu z metalowymi prętami sprawi, że huśtawka będzie się kołysać tylko do przodu i do tyłu – opcja dużo bezpieczniejsza niż mocowanie na linach czy łańcuchach.
  • huśtawka plastikowa – kubełkowa (kształtem przypominająca fotelik samochodowy) jest idealna dla najmniejszych dzieci. Z kolei przypominająca kształtem deseczkę, umieszczona na linach lub łańcuchach da sporo frajdy starszakom;
  • modułowy plac zabaw z huśtawkami – świetna propozycja, jeśli w ogrodzie jest sporo miejsca. Oprócz huśtawek w zestawie znajdują się najczęściej też drabinka, zjeżdżalnia, domek i piaskownica. Jednak jest też sporo innych modeli do wyboru.
  • huśtawko – hamak – np. typu bocianie gniazdo.

Wybór odpowiedniego modelu należy uzależnić od wieku dziecka lub dzieci, tak aby huśtawka była bezpieczna. Poza tym – jak z każdą dziecięca zabawką – nie powinno być wystających, ostrych elementów. Istotny jest też sposób mocowania (zawsze zgodny z zaleceniem producenta) oraz miejsce – należy pamiętać, że huśtające się dziecko musi mieć przestrzeń.