Jak wiadomo, huśtawka to przedmiot, który jest obiektem pożądania niemalże każdego dziecka. Któż z nas w młodości przeszedł obojętnie obok tego obiektu? Nasze dzieci chętnie bawią się na różnego rodzaju bujanych konstrukcjach czerpiąc z tej czynności radość, zadowolenie i pozytywne emocje. Czy takie same wrażenia odbierają dzieci ze spektrum autyzmu? Czym dla nich może okazać się huśtawka dla dzieci?
Huśtawka dla dzieci, jako pomoc dla osób z autyzmem
Choć wydawałoby się, że popularny przedmiot, jakim jest huśtawka dla dzieci to zwykłe urządzenie codziennej zabawy, to w rzeczywistości posiada ona dużo więcej pozytywnych zastosowań. Jeśli jesteś rodzicem dziecka z zaburzeniami nieprorozwojowymi, powinieneś zwrócić uwagę na tego rodzaju akcesoria. Okazuje się, że domowa huśtawka może mieć zbawienny wpływ na nasze dziecko, jego emocje oraz codzienne funkcjonowanie. Po dłuższych obserwacjach oraz z relacji innych opiekunów dzieci za autyzmem, bujanie się oraz zabawa w huśtanie może poprawić odczucia sensoryczne malucha, uspokoić go, jak również wspomóc rozwój jego motoryki i manualności.
Jak zatem wykorzystać domową huśtawkę w codziennym życiu dziecka z autyzmem? Jak przekonać dziecko do bujania się na huśtawce?
Jak zachęcić dziecko do huśtania?
Huśtawka dla dzieci z autyzmem może być jedynym rozwiązaniem na jego wyciszenie. Często niespokojne maluchy, rozdrażnione lub wystraszone najmniejszym bodźcem są ciężkie do opanowania, a żaden z metod nie przynosi oczekiwanego skutku. W takich sytuacjach warto zachęcić naszą pociechę do zabawy na domowej huśtawce. Jednostajny, łagodny ruch w przód i tył może dostarczyć dziecku przyjemnych wrażeń oraz uporządkować myśli. Wiele dzieci odczuwa niezwykłą przyjemność i radość z bujania, a zabawa ma ogromny wpływ na rozwój równowagi i koordynacji.
Niektóre maluchy chętnie same siadają na tego rodzaju sprzęt. Dlatego domowa huśtawka powinna być zamontowana na niewielkiej wysokości tak, by dziecko mogło samodzielnie sią na nią wspiąć. Ponadto przy pierwszych próbach powinien dziecku towarzyszyć rodzic. Osoba, której maluch ufa i która będzie się z dzieckiem świetnie bawiła. Huśtawka dla dzieci musi mieć zabezpieczenia, które w razie potrzeby przytrzymają podopiecznego. W przypadku gdy nasza pociecha boi się siadać na huśtawkę, można zaproponować jej bujanie misia czy ulubionej zabawki. Z pewnością po pewnym czasie nasze dziecko samo się przekona do tej świetnej zabawy.